دکتر اسماعیل کهرم:

بسیاری از عکاسان دنیا به عکاسی از طبیعت ایران تمایل دارند

به گزارش روابط عمومی ۱۰ روز با عکاسان،  نشست "عکاسی محیط زیست در ایران" با حضور اسماعیل کهرم و شهاب‌الدین عادل عصر روز دوشنبه 20 آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست اسماعیل کهرم، بوم شناس و مدرس دانشگاه، حوزه طبیعت را نیازمند داشتن دقت و سعه‌صدر خواند و در این باره گفت: به طور حتم عکاسی از جمله هنرهایی است که تا امروز توانسته بر دیدگاه مردم تأثیر بگذارد و حتی به عبارتی چگونه دیدن را به جامعه نشان دهد لذا قطعاً این هنر شایسته احترامی خاص است.

او ادامه داد: فیلم‌ها و عکس های عکاسان بسیاری باعث شده‌اند که چشمان من به روی دنیا باز شود لذا عکاسی در شکل دادن به دنیای امروزی مؤثر است.

این مدرس دانشگاه دوربین‌های دیجیتال را نقطه عطفی در عرصه هنر عکاسی دانست و بیان کرد: قطعاً عکاسی مسیر طولانی‌ای را برای رسیدن به این جایگاه از سر گذرانده است. درگذشته عکاسی طبیعت بسیار سخت‌تر از امروز بود چراکه عکاس تعداد محدودی نگاتیو در اختیار داشت که آماده کردن آن‌ها پروسه‌ای طولانی و زمان‌بر بود.

کهرم در ادامه به نقل خاطره‌ای از اسکندر فیروز پرداخت و گفت: در سفری به استان گلستان شاهد دقت بالای فیروز بودم به نحوی که ایشان برای هر فریم عکس ساعت‌ها وقت صرف کرد اما هنگامی که این آثار آماده شد، ظرافت ‌و دقت ایشان به معنای واقعی کلمه در دل اثر قابل مشاهده بود و نشان می‌داد که این میزان وسواس تا چه حد ضروری است.

او طبیعت ایران را دارای جذابیت‌های بی‌شماری برای هنرمندان بین‌المللی دانست و گفت: بسیاری از عکاسان دنیا امروز متمایل به عکاسی از طبیعت ایران در وقت مناسب هستند چرا که امروز آثار بسیاری از طبیعت ایران در گالری‌های غربی به نمایش گذاشته شده است.

 بوم شناس مطرح ایران، عکاس را عامل شخصیت بخشیدن به سوژه خواند و گفت: به طور حتم این عکاس است که به سوژه شخصیت می‌دهد و شاید آن را برای همیشه ثبت می‌کند.

کهرم در توضیح عکس‌های به نمایش گذاشته شده در این جلسه، گفت: عکاسی انگلیسی بر روی زالوها کار می‌کرد. این موضوع برای من عجیب بود برای همین به او گفتم: آیا زالوها ارزش این میزان صرف وقت را دارند؟ او پاسخ داد شما باید تصویری را که نتیجه پرداختن به این موضوع است، مد نظر قرار دهید. پس از این صحبت وقتی به عکس نگریستم، دیدم که چه تصویر زیبایی در نتیجه این سوژه، عکاسی شده است.

او عکاسی را به دو دوره پیش از تکنولوژی و ظهور وسایل مدرن عکاسی تقسیم کرد و افزود: هنر عکاسی در دوره مدرن امروز و با وجود تکنولوژی مدرن، تغییرات مثبت بسیاری را تجربه کرده است.

شهاب‌الدین عادل، پژوهشگر و استاد دانشگاه نیز در ادامه این نشست، گفت: کیست که نداند عکاسی طبیعت تا چه حد نیازمند تشخیص زمان و مکان مناسب است؟ عکاسی طبیعت دارای ابعاد پیچیده‌ای است که تقریباً همه ما از آن مطلع هستیم. برای اثبات این مدعا، گروهی از هنرمندان ایرانی را به خاطر دارم که برای فیلم‌برداری از یوز ایرانی در شب و شرایطی که مد نظر داشتند، نزدیک به پنج سال زمان صرف کردند.

عادل، عکاسی را کاری طاقت فرسا خواند و گفت: استفاده از عناصر مختلفی در عکاسی مهم است که از جمله آن می‌توان به تعیین موضع عکاس اشاره کرد زیرا این مسئله که عکاس تا چه حد می‌تواند به سوژه نزدیک شود از اهم موارد است.

در پایان این جلسه که با استقبال علاقمندان مواجه شد، پرسش‌هایی از سوی حاضران مطرح شد و استادان حاضر در جلسه به آنها پاسخ دادند.

 

 

تاریخ خبر: 1396/09/21