عکاسی محیط زیست نیازمند تعامل با پژوهشگران است

نشست عکاسی محیط زیست جهان با حضور مزدک میررمضانی و حمید اسکندری عصر روز دوشنبه 20 آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مزدک میررمضانی، کارشناس محیط زیست به بررسی ابعاد شکل‌گیری این حوزه در جهان پرداخت و گفت: امروز محیط زیست پس از طی کردن مراحل مختلف تبدیل به یک مسئله جدی برای جهان شده است به همین خاطر صحبت کردن درباره آن یک ضرورت به شمار می‌رود.

او ادامه داد: برخلاف دوره‌های گذشته که عموماً مردم و مسئولان محیط زیست را در تقابل با توسعه می‌دانستند، امروز همه می‌دانیم که محیط زیست نقش مهمی در توسعه و ادامه حیات روی زمین دارد زیرا از طوفان‌هایی که در آن سوی دنیا شکل می‌گیرد تا ریزگردهای این سوی خاورمیانه مربوط به تحولات در حوزه محیط زیست است.

این کارشناس محیط زیست به اقدامات انجام شده در حوزه حفاظت از محیط زیست اشاره و بیان کرد: طی دهه‌های گذشته اقدامات متعددی در سطح ملی و بین‌المللی در راستای حمایت از محیط زیست شکل‌گرفته است که از جمله آن می‌توان به راه‌اندازی سازمان محیط زیست در ایران و اقدامات فراملی چون مبارزه با بیابان زدایی، معاهده جهانی حفظ تنوع زیستی و مقابله با تغییرات آب و هوایی اشاره کرد.

میررمضانی تصریح کرد: مشکلات محیط زیستی یک تهدید جدی برای تمام کشورها به شمار می‌رود کما اینکه بسیاری از تمدن‌های کهن نیز به خاطر همین تغییرات از بین رفته‌اند لذا نیاز است که در این راستا بیش از همیشه همگرایی و هدف مشترک بین مردم تعریف شود زیرا قطعاً تهدید بهترین راه‌حل برای اتحاد به شمار می‌رود.

او استفاده از فناوری‌های تازه را در کنترل معضلات زیست‌محیطی مؤثر خواند و گفت: مسئله فرهنگ و فرهنگ‌سازی در اغلب کشورهای عقب‌مانده دنیا، همان حلقه مفقوده‌ای است که نیاز به همکاری اندیشمندان و هنرمندان دارد به همین خاطر در این حوزه قطعاً هنر عکاسی می‌تواند نقش مهم و پررنگی را ایفا کند.

این کارشناس محیط زیست تصاویری از فاجعه‌های زیست‌محیطی را در این جلسه نمایش داد و تأکید کرد: یک عکاس محیط زیست باید یک رفتار اجتماعی را نشان دهد و به نوعی در مردم هشدار ایجاد کند به همین خاطر مسئولیت اجتماعی خطیری بر عهده این گروه است زیرا آنان می‌توانند الگوهای یک جامعه نیز باشند. در واقع یک هنرمند عکاس می‌تواند با نشان دادن زیبایی‌ها در کنار زشتی‌ها و صدماتی که به محیط زیست وارد آمده،  کمک کند تا مردم دغدغه محیط زیست و معنای واقعی تخریب را دریابند.

در ادامه این جلسه، حمید اسکندری، هنرمند عکاس نیز بر نقش مهم هنرمندان در عرصه حفظ محیط زیست تأکید کرد و گفت: بسیاری از عکاسان دنیا معتقدند که می‌توانند شکل دنیا را با عکس‌های خود عوض کنند البته ما تأثیرات این بخش را در عکاسی‌های مستند و خبری دیده‌ایم. مثال‌هایی وجود دارد که عکاسی توانسته یک فاجعه در جنگ یا محیط زیست را متوقف کند.

این هنرمند عکاس بر لزوم مستند بودن، آثار یک هنرمند محیط زیست تأکید کرد و گفت: در دنیای امروز با یک برش می‌توان موضوع و حقانیت عکس را دچار تغییر کرد لذا مستند بودن اثر بسیار اهمیت دارد.

اسکندری، عکاسی محیط زیست را حاصل یک تعامل گروهی دانست و بیان کرد: یک عکاس به تنهایی نمی‌تواند به موشکافی معضلات زیست‌محیطی بپردازد لذا برای پیشبرد یک کار خوب نیازمند همکاری هنرمند با یک دانشمند یا پژوهشگر است زیرا نتیجه این تعامل می‌تواند، موضوعات پیچیده علمی را برای مردم قابل فهم کند و به آن‌ها کمک کند تا معنای واقعی و درونی آن را دریابند.

او عکس را دارای تأثیرگذاری خاصی خواند و افزود: از جمله ابزارهای هنر استفاده از زیبایی‌شناسی است که در عکاسی بسیار کاربرد دارد به این معنا که یک هنرمند می‌تواند با نشان دادن زیبایی‌ها یا زشتی‌ها و حتی روند شکل‌گیری آنان بر دیدگاه‌های مردم تأثیرگذار باشد.

این هنرمند تصریح کرد: گاهی عکس‌هایی که از بلایا و حوادث وجود دارند، امکانی برای پیشگیری یا توقف ایجاد نمی‌کنند بلکه شرایطی را برای مستندسازی و به دام انداختن مسئولان امر فراهم می‌کنند چرا که موضوع اصلی عکاسی مستندسازی است لذا نباید از کنار موضوعات به راحتی بگذریم.

 

تاریخ خبر: 1396/09/21